Alany vagy birtokos jelző? Bizonytalan mondatpályák
A kormány egészségügyi politikájának fejlesztésére szolgáló javaslatát vitatta meg a Parlament…
Miközben olvasunk, általában előre gondolkodunk. Hipotézist alkotunk a mondat lehetséges befejezéséről. Mondatmegértési stratégiánk néha tévesnek bizonyul, és menet közben át kell értékelni az addig olvasottakat. Úgy is mondhatnánk, hogy menet közben kell pályát módosítanunk. Előfordul, hogy az, amit a mondat elején alanynak hiszünk, valójában birtokos jelző, de ez csak akkor derül ki, amikor a birtokszóhoz eljutunk. Ez történt a fenti mondatban. Mivel a jó fogalmazás egyik alapfeltétele, hogy egy percig se hagyjuk bizonytalanságban az olvasót, érdemes a mondatot átszerkeszteni.
- Szerkesztés előtt:
A kormány egészségügyi politikájának fejlesztésére szolgáló javaslatát vitatta meg a Parlament… (a fenti példamondatban másként van)
- Szerkesztés után:
A Parlament megvitatta a kormány egészségügyi politikájának fejlesztésére szolgáló javaslatát…
<< Előző rész
Kapcsolódó cikkek
1. rész: Soktagú főnévi szerkezetek
Az angol nyelvben, ahol a birtokos jelző a birtokszó után áll, a birtokos jelzők láncolata a végtelenségig folytatható. A magyar nyelvben viszont nem.
2. rész: Személytelen fogalmazás
A "terpeszkedő kifejezés” meglehetősen elítélően hangzik, pedig néha tényleg szükségünk van erre a főnévből és igéből álló analitikus szerkesztésmódra.
3. rész: Ami/amely/őket/azokat
Az "aki" a főmondatban megnevezett személyre, az "amely" a főmondatban megnevezett dologra, az "ami" pedig a főmondatban főnévvel meg nem nevezett dologra vonatkozik.
7. rész: Egyesszám-kedvelés
A magyar nyelv az indoeurópai nyelvekkel ellentétben inkább az egyes számot részesíti előnyben. Több alany után nem kell többes számba tenni az állítmányt, mint pl. az angolban.
8. rész: Szórendi kérdések
A magyar nyelvben az is-nek különböző funkciói vannak: kapcsoló, nyomatékosító, megengedő. A megengedő is másképp viselkedik, mint a többiek.
9. rész: Kőtőszó, utalószó
Vigyázzunk arra, hogy – Balázs Géza kifejezésével élve – „kopogóssá” teszi a mondatot, ha egy mondaton belül több hogy-os tagmondat következik egymás után.